
11. November
Østre
Dørene åpner: 19.30
Konsertstart: 20.00
Borealis ønsker at musikken skal være tilgjengelig for alle, uansett økonomi – betal det du kan for konserten, og støtt oss gjerne hvis du har mulighet!
Betal det du kan: 0/50/100 NOK
Kjøp billett
Billetter kan også kjøpes i døren.
Vår kjære Borealis Listening Club er tilbake! Denne gangen i ny drakt, som en konsert på Østre med Ensemble Obsidian!
Bli med oss 11. november og hør verk av tre komponister som deltok i BUK 2024/25: Eira Sjaastad Huse, Daiyen Jone Castro og Jakob Thonander Glans.
Gjennom et år har komponistene, med veiledning fra mentorene Okkyung Lee, Camille Norment og Sigurd Fischer Olsen, utviklet nye verk i samarbeid med Ensemble Obsidian, en særegen trio bestående av stemme, fløyte og cello. Verkene ble opprinnelig presentert under Borealis 2025, og kommer nå tilbake i en ny kontekst.
De tre verkene som skal presenteres utforsker tekstur, lyd og fortelling, hver på sin måte.
I Eira Sjaastad Huses Laksesanger er laksens reise et utgangspunkt for et virtuost vokalverk. Instinkt, vandring og laksens kall veves sammen i musikk som beveger seg mellom fortelling og ren klang.
Daiyen Jone Castros Studies of Believe Memories springer ut fra minner fra en cubansk barndom.Her oppleves minnet som scener vi vender tilbake til og bearbeider, filtrert gjennom Castros karakteristiske interesse for klang, tekstur og effekt, og for å sette stillhet opp mot rytme og kontrast opp mot kontinuitet.
Jakob Thonander Glans’ emo katarsis bringer hans bakgrunn som gitarist i hardcore-bandet RONÖM inn i hans kompositoriske arbeid. Verket følger Glans’ selverklærte «brutalistiske» estetikk: musikk som er dristig, enkel, tung og bevisst «billig». Bygget rundt ekstreme dynamiske kontraster og raske tempi sikter emo katarsis mot en umiddelbar, fysisk utløsning snarere enn en kontemplativ opplevelse.
Kom og lytt med oss, og opplev tre ulike tilnærminger til det å skape musikk – samlet i én konsert.
OM ARTISTENE
Eira Sjaastad Huse

Eira Sjaastad Huse er operasanger og komponist bosatt i Oslo. Hun har en mastergrad i klassisk sang fra Norges musikkhøgskole og Barratt Due, og en diplomutdanning i komposisjon og orkestrering fra Norges musikkhøgskole, med mentorer blant annet Rolf Wallin og Rune Rebne. Musikken hennes beveger seg mellom det konsonerende og det ekspresjonistiske, det gamle og det nye.
Daiyen Jone Castro

Daiyen Jone Castro er en Cuba-født fløytist, komponist og pedagog bosatt i Bergen. Utdannet som klassisk fløytist i Havanna, flyttet hun til Norge i 2015 og fullførte studier i jazz, komposisjon og musikkpedagogikk ved Griegakademiet, Universitetet i Bergen, i 2023. Arbeidet hennes henter fra cubansk musikk og latinamerikansk jazz, side om side med fri improvisasjon og elektronikk, og hun er aktiv i ensembler som NH3, Heavy Astro og Reflejos Band.
Jakob Thonander Glans

Jakob Thonander Glans er komponist og gitarist, bosatt mellom Oslo, Gøteborg og Warszawa, og også aktiv som gitarist i hardcore punk-bandet RONÖM. Han er utdannet ved Högskolan för scen och musik i Gøteborg (uteksaminert 2021) og har vært Erasmus-utvekslingsstudent ved Fryderyk Chopin-universitetet i Warszawa. Han beskriver sin egen stil som «brutalistisk» — dristig, enkel, tung og bevisst «billig», bygget på ekstreme dynamiske kontraster og raske tempi. Han mottok komposisjonsprisen i Midgard-konkurransen i 2023.

Ensemble Obsidian
Ensemble Obsidian er et Bergens-basert ensemble for ny og eksperimentell musikk, grunnlagt og ledet av komponist og perkusjonist Craig Farr. Gjennom produksjonsplattformen Obsidian Produksjoner og turnénettverket Ny musikk i distrikta arbeider ensemblet for å bringe musikk av lokale komponister til publikum utenfor de store byene. Til Borealis Ung Komponist 2024/25, og til denne BUK-konserten i november, opptrer Obsidian som en trio for stemme, fløyte og cello.
Zsuzsa Zseni (stemme) er en ungarsk mezzosopran bosatt i Bergen, som beveger seg like naturlig mellom notert musikk, improvisasjon og elektronikk. Hun har nylig opptrådt på Reykjavik Arts Festival, Bergen Kirkeautunnale og Festspillene i Bergen.
Berit Hella Lindberg (fløyte) er utdannet ved Norges musikkhøgskole og Sibelius-akademiet, og er kjent for sitt rike register av utvidede teknikker, blant annet multiphonics, «whistle tones», fløytebeatboxing og sirkulærpust. Hun har urfremført en rekke nye verk og opptrådt på Den Nationale Scene.
Matias Monsen (cello) er aktiv innen samtidsmusikk, progmetal og populærmusikk, med studio- og sceneerfaring med artister som Aurora, Sigrid, deLillos og Kaizers Orchestra. Han er også medlem av bandet Drott.
